Kadrowanie zdjęć - zadbaj o kompozycję swoich fotografii
Coraz częściej można zauważyć piękne fotografie – zachwycają Cię kadry w książkach, w sieci, prasie. Nawet sąsiadka wrzuca ostatnio wyjątkowo ładne zdjęcia ze swoich wakacji w Grecji, chwaląc się wyjątkowym kadrem w mediach społecznościowych. Nie wystarczy jednak spojrzeć w obiektyw i nacisnąć spust migawki. Do idealnego zdjęcia potrzebne są zasady kompozycji.
Jak kadrować zdjęcia?
Kompozycja to – oprócz oświetlenia – najważniejsza rzecz potrzebna do wykonania dobrego zdjęcia. Specjaliści wymieniają przynajmniej kilka rodzajów kompozycji, spośród których najistotniejszą jest reguła trójpodziału. Jest to siatka, utworzona przez dwie linie poziome oraz pionowe, które przecinają się, tworząc 9 pól. Miejsca skrzyżowania się linii to tzw. mocne punkty, w których powinien znaleźć się najważniejszy element zdjęcia.
Czy to zawsze oznacza, że obiekt musi znaleźć się w samym centrum kadru? Oczywiście nie. Wyróżnia się także kompozycje pionowe lub poziome, stosowane w zdjęciach rozległych widoków czy podczas fotografowania wysokich obiektów. Jedną z ciekawszych opcji jest kadrowanie otwarte, czyli kompozycja, na której obiekty wychodzą poza kadr, pozostawiając pewne niedomówienie.
Kadrowanie zdjęć – zasady
Kompozycja centralna to jedno z pierwszych ćwiczeń, podczas których początkujący fotografowie poznają tajniki robienia dobrych zdjęć. Tego typu fotki charakteryzują się statyczną symetrią i wywołują wrażenie równowagi. Po opanowaniu tej umiejętności warto nieco poeksperymentować.
Czasem wystarczy naprawdę niewiele. Fotografowany obiekt może nadal pozostać w centralnym punkcie, jednak osobę na zdjęciu można umieścić nieco z boku. Dzięki temu fotografia zyska dynamikę i będzie ciekawsza. O czym jeszcze warto pamiętać? Kadr przede wszystkim nie powinien być zbyt szeroki. Na zdjęciu znajdą się wówczas elementy, które nic nie wniosą do zdjęcia, a tylko niepotrzebnie odwrócą uwagę. Drzewa stojące za obiektem czy niebo wypełniające połowę kadru przyćmią piękno centralnego punktu. Trzeba też pamiętać o tym, by w kadrze znalazł się cały obiekt. Przy robieniu zdjęć zwróć szczególną uwagę na to, czy nie „obcinasz” wieży lub innej istotnej części budynku.
Kadrowanie zdjęć do wywoływania – program
Jeśli dość opornie idzie Ci samodzielne kadrowanie zdjęć, program lub aplikacja z pewnością sprawią, że Twoje zdjęcia nabiorą wyrazu. W sieci jest mnóstwo darmowych programów, które nie tylko precyzyjnie kadrują Twoje dzieła, lecz umożliwiają nakładanie ciekawych efektów czy nawet zmianę barwy.
Jeśli robisz zdjęcia wyłącznie smartfonem, sprawa również jest prosta. Niemal każdy współczesny model ma zaawansowane możliwości kadrowania zdjęć. Dzięki temu przytniesz niepotrzebne brzegi zdjęcia bez konieczności instalowania aplikacji. Nawet gdy Twój telefon nie posiada takich funkcji, możesz skorzystać z szerokiej gamy darmowych aplikacji, dzięki którym Twoje zdjęcia zyskają nowe życie.
Kadruj swoje fotki z łatwością
Nie musisz instalować programów czy ściągać aplikacji, by nadać swoim zdjęciom pożądany wygląd. Wszystkiego z łatwością dokonasz online z Fotolab! Z nami kadrowanie zdjęć do wywołania to przyjemność w najczystszej formie. Możesz wykorzystać efekty kolorystyczne dostępne w naszej aplikacji online, dodać obramowanie czy dokonać kadrowania zdjęć do formatu 10x15. Masz fotki w większym rozmiarze, ale pojawiają się na nich zbędne elementy? U nas bez problemu przytniesz zdjęcia do mniejszego formatu. Przywołuj wspomnienia i odtwarzaj na nowo minione chwile!