Fotografia kulinarna - od czego zacząć?
Wszystko zaczyna się niewinnie, od jednego kadru. Zdjęcie potrawy w restauracji lub udana fotka własnego dania mogą zainspirować do zgłębiania nowej pasji. Fotografia kulinarna to fascynujące hobby, szczególnie w kontekście nadchodzących świąt! Dowiedz się, jak utrwalać w kadrach zdjęcia jedzenia, które za chwilę znajdzie się na wigilijnym stole.
Poznaj możliwości swojego urządzenia
Wszystko, czego aktualnie potrzebujesz do fotografowania, to aparat lub telefon. Może to być lustrzanka, model kompaktowy lub smartfon wyposażony w podstawowe parametry. Zanim przystąpisz do wcielania się w rolę artysty, dokładnie poznaj możliwości swojego sprzętu. Nawet najprostszy model może mieć funkcje, o których wcześniej nie było Ci wiadomo. To będzie podstawą do rewelacyjnych zdjęć.
Akcesoria do fotografii
Nie obawiaj się, nie namawiamy Cię do zakupu żadnych dodatków. Jeśli jednak chcesz wykonywać zdjęcia żywności, musisz wyposażyć się w podstawowe akcesoria. Większość z pewnością masz w domu – są to stylowe naczynia, sztućce, ciekawe tła (drewniany stół, kuchenny blat, a nawet zwykły brystol w jednolitym kolorze) oraz blenda odbijająca światło (no dobra, w to warto zainwestować).
Fotografia kulinarna – poznaj podstawy
Kiedy w Twoim domu roznosi się już zapach pierniczków i czerwonego barszczu, może być zbyt późno na zgłębianie fachowej literatury fotograficznej (chyba że cechuje Cię wyjątkowa determinacja – wówczas polecamy Ci książkę Nicole S. Young Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła, a także Ujęcia ze smakiem autorstwa Helene Dujardin). Wiedzę w pigułce przyswoisz, przeglądając zasoby sieci. Poznaj zasadę trójpodziału i kompozycji, dowiedz się, czym są zdjęcia flat lay, co to jest ogniskowa i poczytaj o kwestiach związanych z oświetleniem kadru. Po opanowaniu tej wiedzy możesz przystąpić do swoich pierwszych ujęć.
Jak fotografować jedzenie?
Świąteczny makowiec, pierogi czy uszka w barszczu – potrawy wigilijne są pełne kolorów! Praktyczna część Twojej pasji będzie długą drogą do perfekcji. Próbuj kadrować potrawy z różnych perspektyw, sprawdź też, czy lepiej prezentują się na talerzu, czy w swobodnej kompozycji. Z każdym kadrem będziesz nabywać doświadczenie, które przybliży Cię do wykształcenia własnego stylu. Może okazać się, że fotografowanie jedzenia to coś więcej niż tylko pasja, ale i sposób na życie.
Zdjęcia kulinarne – utrwalaj postępy
Przeglądanie zdjęć wykonanych przed laty będzie dla Ciebie cenną lekcją. Utrwalaj kadry na papierze, wywołując odbitki 15x21 lub w klasycznym formacie 10x15. Zobaczysz, jak ogromny postęp dzielą fotografie wykonane teraz i miesiąc temu! Jeśli kolejne kadry działają na Ciebie motywująco, oznacza to, że fotografia jedzenia to Twój kierunek. Działaj i dziel się dokonaniami w sieci, a poznasz na swojej drodze fascynujących ludzi, którzy udzielą wielu cennych rad.